This is Cash eating his second type of solid food: Yams! To save money, Carrie is making Cash's food herself using a food processor. We bought one yam for $.79 and it made enough food for at least a week! Much cheaper than baby food!
3 comments:
Anonymous
said...
You guys are so smart, so frugal, and so healthy! Cash is so blessed to have you as parents! Looks like he is enjoying yams!!! xoxo MIMI
yeah- baby food is sooo expensive and once you open the jar up it goes bad after 2-3 days and it goes to waste! Uggghhh!!! Cash is adorable! We can't wait to meet him (and ya'll)in August! Molly is now eating regular food and in 2 weeks she will finally be done with formula. She goes through 2 jars of formula a week which that by itself is about $50. Babies are expensive but well worth it aren't they? Little pieces of heaven! Matt, Melodee, and Molly (M&M Family)
... and better for you, too. Having known Carrie all these years I knew she would make such a good mommy. You and Cash are lucky to have her on your team! You guys are doing a great job.
3 comments:
You guys are so smart, so frugal, and so healthy! Cash is so blessed to have you as parents! Looks like he is enjoying yams!!!
xoxo MIMI
yeah- baby food is sooo expensive and once you open the jar up it goes bad after 2-3 days and it goes to waste! Uggghhh!!! Cash is adorable! We can't wait to meet him (and ya'll)in August! Molly is now eating regular food and in 2 weeks she will finally be done with formula. She goes through 2 jars of formula a week which that by itself is about $50. Babies are expensive but well worth it aren't they? Little pieces of heaven!
Matt, Melodee, and Molly (M&M Family)
... and better for you, too. Having known Carrie all these years I knew she would make such a good mommy. You and Cash are lucky to have her on your team! You guys are doing a great job.
PS - great job on your relay. Impressive!
Post a Comment